Handelsbanken CUP
Helsingørmesterskabet

 

i indendørsfodbold, lørdag d. 12.1.2013 kl. 10.00

i Helsingørhallen.

 

Vi har nu fået tilmeldingerne fra de sidste klubber. Det er med stor fornøjelse, vi kan konstatere, at størstedelen af omegnsklubberne er med igen i år. Der er lagt op til en spændende afgørelse om, hvor pokalen skal stå, og hvem der herefter kan titulere sig Helsingørs mestre i indendørs!

 

Alle hold er blevet seedet efter SBU turneringens 2012 placering. I tilfælde af 2 hold deltagere fra samme klub er rangeringen sket efter 1 og 2 holdets placering.

 

Af hensyn til det sportslige bedes alle klubber respektere inddelingen i første- og anden-hold, således at seedningerne holder - så vi får den bedst mulige turnering.

 

Vi opfordre kraftigt til kun at bruge spillere fra egen klub.

 

Alle hold bedes melde deres ankomst til dommerbordet, så der kan blive udfyldt holdkort m.m. Dette er vigtigt, da vi skal bruge navnene til at holde styr på målscorere og kandidater til All-Star holdet!  Ligeledes foregår betalingen (kr. 500,- pr. hold) ved dommerbordet.

 

Puljerne:

1

2

3

4

Borsholm

Frem Hellebæk 2

Vapnagaard 1

Vapnagaard 2

Espergærde 2

Snekkersten 1

Helsingør IF

Frem Hellebæk 1

Hornbæk 2

Gurre IF 1

Gurre IF 2

Snekkersten 2

FC. Helsingør 2

Espergærde 1

Hornbæk 1

FC. Helsingør 1

 

Lidt praktisk:

·      De 2 bedste fra hver pulje går videre i turneringen.

·      Der bliver spillet placeringskampe om pladserne fra 1-4.

·      Spilletid: 10 minutter pr. kamp.

·      Spilleregler: SBU’s.

·      OBS! Antal spillere pr. hold: 8 spillere pr. hold (5 på banen).

·      Vi spiller som sædvanligt på 7-mandsmål med en målmand med fulde rettigheder.

·      Det angives på holdkortet, hvem der skal deltage i den amerikanske straffesparksturnering (én spiller fra hver klub, ikke fra hvert hold).

·      Mødetid senest 15min. før 1. kamp.

 

All-Star holdet (Herre) udpeges af repræsentanter fra den arrangerende klub samt Helsingør Dagblad.

 

Sportslige hilsner

Vapnagaard Fodboldklub af 1972

 

 
   

 

PS: Turneringsprogrammet ligger i øvrigt også på WWW.VFK72.DK.

 

 

 

 

Hjemmeholdet stiller op under uret!

 

 

Kamp nr.

Spilletidspunkt:

Hjemmehold:

Udehold:

 

1. (Pulje 1)

10:00

10:10

Borsholm

Espergærde 2

 

2. (Pulje 2)

10:11

10:21

Frem Hellebæk 2

Snekkersten 1

 

3. (Pulje 3)

10:22

10:32

Vapnagaard 1

Helsingør IF

 

4. (Pulje 4)

10:33

10:43

Vapnagaard 2

Frem Hellebæk 1

 

5. (Pulje 1)

10:44

10:54

Hornbæk 2

FC. Helsingør 2

 

6.(Pulje 2)

10:55

11:05

Gurre 1

Espergærde 1

 

7. (Pulje 3)

11:06

11:16

Gurre 2

Hornbæk 1

 

8. (Pulje 4)

11:17

11:27

Snekkersten 2

FC. Helsingør 1

 

9.(Pulje 1)

11:28

11:38

Espergærde 2

Hornbæk 2

 

10. (Pulje 2)

11:39

11:49

Snekkersten 1

Gurre 1

 

11. (Pulje 3)

11:50

12:00

Helsingør IF

Gurre 2

 

12. (Pulje 4)

12:01

12:11

Frem Hellebæk 1

Snekkersten 2

 

 

12:12

12:32

Amerikansk straffesparksturnering

 

13. (Pulje 1)

12:33

12:43

Borsholm

FC. Helsingør 2

 

14. (Pulje 2)

12:44

12:54

Frem Hellebæk 2

Espergærde 1

 

15. (Pulje 3)

12:55

13:05

Vapnagaard 1

Hornbæk 1

 

16. (Pulje 4)

13:06

13:16

Vapnagaard 2

FC. Helsingør 1

 

17. (Pulje 1)

13:17

13:27

Hornbæk 2

Borsholm

 

18. (Pulje 2)

13:28

13:38

Gurre 1

Frem Hellebæk 2

 

19. (Pulje 3)

13:39

13:49

Gurre 2

Vapnagaard 1

 

20. (Pulje 4)

13:50

14:00

Snekkersten 2

Vapnagaard 2

 

21. (Pulje 1)

14:01

14:11

FC. Helsingør 2

Espergærde 2

 

22. (Pulje 2)

14:12

14:22

Espergærde 1

Snekkersten 1

 

23. (Pulje 3)

14:23

14:33

Hornbæk 1

Helsingør IF

 

24. (Pulje 4)

14:34

14:44

FC. Helsingør 1

Frem Hellebæk 1

 

 

 

 

 

 

 

25. (Kvartfinale 1)

14:45

14:55

Pulje 1, nr. 1.

Pulje 3, nr. 2.

 

26. (Kvartfinale 2)

14:56

15:06

Pulje 2, nr. 1.

Pulje 4, nr. 2.

 

27. (Kvartfinale 3)

15:07

15:17

Pulje 3, nr. 1.

Pulje 1, nr. 2.

 

28. (Kvartfinale 4)

15:18

15:28

Pulje 4, nr. 1.

Pulje 2, nr. 2.

 

 

 

 

   

 

29. (Semifinale 1)

15:29

15:39

Vinder kamp 25

Vinder kamp 26

 

30. (Semifinale 2)

15:40

15:50

Vinder kamp 27

Vinder kamp 28

 

3. – 4. plads

15:51

16:01

Taber kamp 29

Taber kamp 30

 

Finale

16:02

16:12

Vinder kamp 29

Vinder kamp 30